Kubki ze śląskim motywem mogą być niezwykłą pamiątką z regionu. Popularność regionalnych motywów trwa w najlepsze. Zainteresowanie i zapotrzebowanie na nie widoczne jest między innymi w muzyce, plastyce, modzie, a także coraz częściej w przedmiotach codziennego użytku. W tym istnym szaleństwie modowym, na czoło wysunęły się motywy śląskie, które stały się popularne nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. Nie ustępują one w niczym popularnym motywom góralskim, czy kaszubskim, mocno konkurując z nimi o palmę pierwszeństwa. Jednak nie o ranking popularności tu chodzi, a o krzewienie śląskiej kultury. Jak do tego celu przyczyniają się kubki ze śląskim motywem? I czy w ogóle jest to możliwe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.
Najpopularniejszy śląski motyw – górnicze symbole
Jeśli powiemy Górny Śląsk, to w pierwszej kolejności na myśl nasuwa się słowo kopalnia. Taki jest też jeden z głównych motywów śląskich pojawiający się na rozmaitych gadżetach związanych z tym regionem. Kubki ze śląskim motywem posiadają więc najróżniejsze kopalniane symbole począwszy od wieży kopalnianej, poprzez symbol kilofa, węgla, młota, czapki górniczej, na świętej Barbarze, czy wagoniku węglowym kończąc. Jest to zrozumiałe, zważywszy na etos pracy górnika, jaki po dziś dzień kultywowany jest na Górnym Śląsku. Kubki tego typu to zarówno idealny pomysł na prezent dla górnika, jak i cenna pamiątka z pobytu na Śląsku. Są to bardzo interesujące gadżety, które stanowią cenny nabytek zarówno dla rodowitego Ślązaka, jak i dla Hanysa…
Kubki ze śląskim motywem jako pomysł na promocję miast
Jednym z powodów popularności kubków regionalnych jest możliwość promowania miast znajdujących się w danym regionie. Tego typu produkty świetnie sprzedają się w punktach informacji turystycznej, czy w różnego rodzaju sklepach z pamiątkami. Kubki, koszulki, długopisy, itp. gadżety ze śląskim motywem, a w szczególności ze zdjęciem miasta lub jego nazwą, to doskonała dla niego promocja. Tę popularność wykorzystuje wiele miast śląskich, począwszy od Katowic, na Chorzowie i Rybniku kończąc. Jakie elementy miejskie mogą znaleźć się na kubku? Przede wszystkim nazwa miasta oraz charakterystyczne dla niego punkty. Dla Katowic z pewnością będą to kubki ze Spodkiem, ulica Mariacką, czy z wieżą ciśnień, dla Chorzowa ulica Wolności, słowem będą to te miejsca, które od razu przywołują na myśl konkretne miasto i być może przywołują miłe wspomnienia z nim związane.
Kultywowanie gwary śląskiej poprzez kubki ze śląskim
Jednym z powodów popularności śląskich gadżetów jest możliwość poznania śląskiej gwary. Choć oczywiście ogranicza się to do zaznajomienia się z kilkoma podstawowymi zwrotami, jest to i tak spory powód do radości. Dla innych osób z kolei będzie to sposób na wyrażenie swoich myśli i emocji. Kultowe stały się wręcz kubki z jednoznacznie brzmiącym napisem: Jo ci pszaja. Przy ich pomocy możemy powiedzieć tak wiele za pomocą tak niewielu słów. Kubki ze śląską godką to także idealny sposób na zrobienie komuś zabawnej niespodzianki. Wystarczy dobrać kubek z napisem w śląskiej gwarze, który wyrażał będzie jej, czy jego cechy, przedstawiał zawód, pasje, itp. Z pewnością będzie to powód do radości i do śmiechu, zwłaszcza kiedy poprosi się gorola o odczytanie i przetłumaczenie napisu!
Skąd moda na motywy śląskie?
Moda na śląskość i śląskie motywy to efekt silnego przywiązania Ślązaków do swojego regionu. To zresztą trend, który charakterystyczny jest dla wielu „małych ojczyzn”. Jest to wpajane mieszkańcom danego regionu od dziecka i kultywowane z dużym namaszczeniem. Daje to poczucie więzi, zarówno z regionem, jak i jego kulturą, co wyrażane jest na wiele sposobów, między innymi za pomocą sztuki, także tej użytkowej. Bo ceramiczne kubki ze śląskim motywem to właśnie taka sztuka użytkowa, która umożliwia wyrażenie przynależności do danego regionu. I to zarówno osobie, która kupuje przedmiot, czy jest nim obdarowywana, jak i artyście, który ową sztukę tworzy.
Zobacz kubki ze śląskim motywem w naszym sklepie internetowym DuzeKubki.pl >